1 czerwca 2019 roku w Auli Zespołu Szkól Muzycznych w Wieliczce miało miejsce ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz Koncert Laureatów V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Moniki Sikorskiej-Wojtacha.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli a także ufundowali nagrody:

Adam Kociołek - Starosta Wielicki i Artur Kozioł – Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka.

Dlatego wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć Anny Całki (Dyrektor Wydziału Szkół i Przedszkoli UMiG Wieliczka) i Tomasza Machnika (Kierownika w WSiP). Swoją obecnością zaszczyciła także Jadwiga Duda – Prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki.

Prof. dr hab. Andrzej Pikul – przewodniczący Jury podsumował przesłuchania konkursowe oraz poinformował o ufundowaniu Nagrody w postaci udziału w Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Chęć wzięcia udziału w konkursie zgłosiło 78 uczestników z  39 polskich szkół muzycznych I i II stopnia (Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Domosławice, Dydnia, Gliwice, Jelenia Góra, Katowice – 2 szkoły, Konin, Kraków – 7 szkół, Krosno, Limanowa, Lublin, Łódź, Myślenice, Nowy Sącz – 2 szkoły, Nowy Targ, Nysa, Ostrołęka, Poznań, Racibórz, Radom, Rybnik, Sobolów, Tarnów, Warszawa – 2 szkoły, Wieliczka, Wrocław – 2 szkoły, Zduńska Wola, Żębocin) oraz 1 osoba z Bułgarii (Burgas). W konkursie wzięło udział 64 uczestników.

Jury w składzie:

prof. dr hab. Andrzej Pikul (Kraków) - Przewodniczący

prof. dr hab. Joanna Domańska (Katowice)

dr hab. Mariusz Piotr Ciołko (Warszawa/Białystok/Kraków)

dr hab. Piotr Machnik (Kraków)

z ogromną satysfakcją potwierdziło wysoki poziom artystyczny uczestników we wszystkich czterech kategoriach, stwierdzając przy tym, że konkurs był zorganizowany na najwyższym poziomie. Zdaniem Jurorów wprowadzenie do repertuaru utworu XX lub XXI wieku napisanego we współczesnych technikach kompozytorskich czyni wielicki Konkurs unikalnym na arenie konkursów polskich.

Uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce zaprezentowali się znakomicie, zdobywając:

Mari Kolary (klasa Izabeli Grzybek) – II nagroda,

Judyta Pazgan (klasa Agnieszki Korczyńskiej) – II nagroda,

Emilia Rzyman (klasa Izabeli Grzybek) – III nagroda,

Hanna Stan (klasa Izabeli Seweryn) – III nagroda,

Barbara Ruda (klasa Jacka Bylicy) – Nagroda Specjalna za wykonanie utworu George’a Crumb’a „The Magic Circle of Infinity – Macrocosmos I”.

Grand Prix otrzymał Mikołaj Plak (klasa Anny Stempin-Jasnowskiej) z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej  II stopnia im. Zenona Brzewskiego w Warszawie. Nagrodę stanowi obraz znakomitego wielickiego Artysty - Henryka Kozubskiego, nazywanego wielickim Chagallem.

Koncert Laureatów, którzy swoimi interpretacjami zachwycili publiczność, potwierdził wysoki poziom konkursu.

relacja na stronie Gminy Wieliczka: