Koncert REWERS

Koncert REWERS
Data: 
2018-02-08

7 lutego 2018 r. salę koncertową Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie wypełniła ciemność.
Po raz kolejny młodzi pianiści z małopolskich szkół muzycznych I i II stopnia oraz studentka krakowskiej Akademii Muzycznej, zagrali w całkowitych ciemnościach. Wielicką Szkołę Muzyczną I stopnia tym razem reprezentowały: Karolina Rudkowska z klasy Marty Polańskiej oraz Natalia Spicha z klasy Agnieszki Korczyńskiej.
Pomysłodawcą i organizatorem tego wyjątkowego koncertu jest Waldemar Król, nauczyciel fortepianu w Szkole Muzycznej I stopnia im. Mjr. Hieronima Henryka Baranowskiego w Krakowie. Szkoła działa w strukturze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie i jest jedyną publiczną placówką w Polsce kształcącą muzycznie osoby z dysfunkcją wzroku.
Dla niewidomych poruszanie się po ciemku to codzienność, dla widzących - to zupełnie nowe doświadczenie. Metodę nauki po ciemku polecał już Fryderyk Chopin:
"Gdy sztukę jaką umiesz już na pamięć, ćwicz się w nocy, po ciemku! Gdy oczy nie widzą ani nut, ani klawiszy, gdy wszystko znika – dopiero wtenczas słuch z całą delikatnością występuje – i wtedy można siebie prawdziwie dosłyszeć, dostrzec każdą usterkę, ręka zaś nabiera pewności i śmiałości, której nie jest w stanie nabrać, gdy grający na klawisze patrzy.”
Słowa naszego wielkiego Artysty stanowią motto spotkań integrujących widzących i niewidomych pianistów i dowodzą, że WOBEC MUZYKI WSZYSCY JESTEŚMY RÓWNI.

Zdjęcia: 
Koncert REWERS
Koncert REWERS