Konkurs wiedzy o Krzysztofie Pendereckim

2018-03-27

1 marca 2018 r. w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Dębicy odbył się X Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Kompozytorach „Życie i twórczość Krzysztofa Pendereckiego” dla szkół muzycznych I i II stopnia pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.
Konkurs zorganizowano w ramach obchodów roku jubileuszowego 85. urodzin kompozytora.
Imprezamii towarzyszącymi Konkursowi była ekspozycja tematyczna "Krzysztof Penderecki. W labiryncie myśli i dźwięków" oraz audycja multimedialna "Krzysztof Penderecki. Twórca brzmień i ogrodów".
Wydarzenie to należy do jednych z najbardziej wymagających konkursów teoretycznych w Polsce. Uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą z zakresu literatury muzycznej K. Pendereckiego oraz szczegółową znajomością biografii mistrza. 73 uczniów rozwiązywało test teoretyczny oraz foniczny, który polegał na rozpoznaniu kompozycji po wysłuchaniu krótkiego fragmentu.
Wielicką szkołę reprezentowała Barbara Ruda (przyg. Paulina Skrok), która znakomicie poradziła sobie z wysokimi wymaganiami konkursu.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, zaś nauczyciele podziękowania podpisane przez samego Maestro – Krzysztofa Pendereckiego.

Konkurs wiedzy o Krzysztofie Pendereckim