Słowo - dźwięk - barwa - Claude Debussy

2018-04-25

Dnia 14 kwietnia 2018 r. w Szkole Muzycznej I stopnia w Wieliczce odbył się wykład dla uczniów, nauczycieli i rodziców na temat życia i twórczości wybitnego francuskiego kompozytora impresjonizmu, Claude’a Debussy’ego, którego setna rocznica śmierci przypada 25 marca 2018 roku.
Wydarzenie stanowi część projektu koordynowanego przez p. Izabelę Seweryn.
Claude Debussy nazywany jest ojcem muzyki XX wieku, gdyż zrewolucjonizował język muzyczny, przeciwstawiając się klasycznym zasadom, ograniczającym przekazanie piękna i prostoty natury. Wprowadził do swoich kompozycji nowe skale i rozbudowane akordy, używał często pastelowej, delikatnej barwy, a ich dźwięki migotały, jak na obrazach Moneta, czy Renoire’a. Podporządkował formę muzyczną ekspresji, stosując swobodne serie często mglistych, pozbawionych konturów impresji.
Wykład podzielony był na cześć biograficzną i dotyczącą twórczości Debussy’ego. Sylwetkę kompozytora przybliżyła p. Paulina Skrok, opowiadając o jego pochodzeniu, rodzinie, ukochanej córeczce Chou-Chou, a także o jego codziennym życiu w Paryżu.
Twórczość Debussy’ego omówiła p. Izabela Seweryn, podążając za jego koncepcją połączenia muzyki z malarstwem i literaturą. Wśród omawianych kompozycji znalazły się m.in. Preludium do Popołudnia Fauna, szkice symfoniczne Morze, Nokturny na orkiestrę oraz twórczość fortepianowa: Estampes, Suite bergamasque, Images, Kącik dziecięcy, preludia.
Wykład zilustrowany był slajdami przedstawiającymi zarówno zdjęcia biograficzne, jak i obrazy wielkich impresjonistów, czy fragmenty poezji S. Mallarmé’a , P. Verlaine’a, Ch. Baudelaire’a.
Pani Izabela Seweryn wykonała i zanalizowała również wybrane utwory fortepianowe, będące odzwierciedleniem różnorodnych inspiracji kompozytora. W części warsztatowej zaprezentowała uczniom charakterystyczne środki wykonawcze. Młodzi pianiści mieli okazję poznać możliwości brzmieniowe i techniczne fortepianu. Wykład okazał się bardzo ciekawy, spodobał się uczniom i rodzicom, którzy dziękując prosili o następne spotkania.

Słowo - dźwięk - barwa - Claude Debussy