Uczniowie w Filharmonii

Uczniowie w Filharmonii
Data: 
2018-01-26

25 stycznia 2018 roku uczniowie Szkoły Muzycznej w Wieliczce pod opieką Barbary Marii Dukały i Pauliny Skrok, kolejny raz odwiedzili Filharmonię Krakowską, by wysłuchać wspaniałego koncertu w ramach cyklu Ars Amanda zatytułowanego „Z tajników partytury – Suita”.
Gatunek suity jest ściśle związanym z tańcem. W epoce baroku nazywano tak cykl tańców, w skład którego wchodziły allemande, courante, sarabande i gigue. Model ten szybko zyskał wiele odmian, polegających na dodawania części na początku (uwertura lub preludium) lub na końcu cyklu (finał). W skład klasycznej formy suity wchodzą kompozycje o charakterze tanecznym, jednak od XIX wieku zaczęto używać określenia „suita” do nazywania utworów cyklicznych zaaranżowanych na potrzeby wykonania koncertowego. I właśnie suitę rozumianą jako dzieło koncertowe zaprezentowała publiczności Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Wojciecha Rodka.
Na początku zabrzmiała Suita Ptaki, którą napisał włoski kompozytor, muzykolog i dyrygent - Ottorino Respighi (1879-1936). Wczesna twórczość artysty cechowała się wykorzystywaniem nowoczesnej harmonii, czy też swobodnej formy. W wieku 48 lat napisał suitę orkiestrową, posiadającą ornitologiczne tytuły np. Gołębica, Kura, Słowik, czy też Kukułka. W oryginalnej wersji, każda z tych części przeznaczona jest na inny instrument. Na koncercie przedstawiono słuchaczom zupełnie odmienną aranżację dzieła, polegającą na wykonywaniu poszczególnych fragmentów przez klawesyn, na którym zagrała pochodząca z Japonii Mariko Kato.
Po przerwie, dyrygent wprowadził słuchaczy w nastrój kolejnego utworu zatytułowanego II Suita jazzowa Dymitra Szostakowicza (1906-1975). Ten rosyjski kompozytor posiadający także polskie korzenie, uważany jest wśród badaczy i muzykologów za jednego z największych symfoników XX wieku. Oprócz 15 symfonii napisał wiele utworów fortepianowych, kameralnych oraz muzykę filmową. Niektóre tematy pochodzące z muzyki o lżejszym charakterze włączył do II Suity jazzowej. Okazuje się jednak, że kompozycja ta nie ma nic wspólnego z jazzem, ponieważ jej oryginalny tytuł to Suita na orkiestrę. Pomyłka była spowodowana błędnym przypisaniu tego tytułu do innej kompozycji.
To był fantastyczny koncert. Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Wojciecha Rodka wykonała piękne walce pochodzące z suity Szostakowicza z ogromną lekkością i intensywnością wyrazu. Artyści znakomicie oddali charakter tańców sprawiając, że stopy same wybijały ich rytm.
Krakowska publiczność nagrodziła muzyków owacjami na stojąco, a uczniowie naszej szkoły jeszcze długo po koncercie nucili piękną melodię Walca II wykorzystanego także w filmie Oczy szeroko zamknięte.
/Paulina Skrok/

Zdjęcia: 
Uczniowie w Filharmonii