Warsztaty skrzypcowe z Ewą Iwan

2018-03-17

12 marca 2018 r. był wyjątkowym dniem w życiu szkolnym naszych uczniów grających na skrzypcach. W tym dniu odbyły się warsztaty skrzypcowe prowadzone przez Panią Ewę Iwan, koncert w wykonaniu wszystkich uczniów – skrzypków oraz Konkurs plastyczny „Moje skrzypce i ja”. Wszystkie wydarzenia miały miejsce w pięknej Auli naszej Szkoły.
Pani Ewa Iwan, to znakomity pedagog, koncertmistrz orkiestry Opery Śląskiej. Związana była również z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Jest jurorem wielu konkursów skrzypcowych i kameralnych. Skomponowane przez nią utwory, cieszą się dużą popularnością wśród uczniów szkół muzycznych.
Już od godzin przedpołudniowych zaczęły się indywidualne lekcje pod czujnym okiem Pani Profesor. Z wielką uwagą i życzliwością słuchała kolejnych prezentacji. Z uczniami pracowała m. in. nad aparatem gry, jakością dźwięku, jak również interpretacją utworów. Dawała wiele praktycznych uwag dotyczących prawidłowego ćwiczenia oraz zachowania prawidłowej postawy podczas grania. Swe rady kierowała zarówno do uczniów, jak i do rodziców.
Prowokowała uczniów do „uruchomienia” wyobraźni. Posłużyła się „Mazurem” Marcelego Popławskiego (wykonanego na koncercie przez Nadię Ćwiek), aby tym utworem zilustrować bajkę pt. „Kopciuszek”. Dzieci musiały odnajdywać motywy muzyczne Kopciuszka, jego smutek i radość ukryte w dźwiękach, przygotowanie do balu, motyw złych sióstr, a nawet odszukać bicie zegara w akompaniamencie fortepianu.
Pani Ewa Iwan dała nam zadanie specjalne. Chciała, aby warsztaty zakończyły się koncertem wszystkich uczestników. Stworzyliśmy więc orkiestrę złożoną z ponad trzydziestu skrzypków i przygotowaliśmy utwory zaproponowane przez Panią Profesor. Orkiestra wspomagana przez nauczycieli: Marię Sobeńko, Annę Wójtowicz i Marka Polańskiego oraz Panią Ewę Iwan grającą na fortepianie, zagrała przygotowane utwory z wielkim entuzjazmem, a licznie przybyła publiczność gromkimi brawami nagrodziła wykonawców.
W trakcie warsztatów został rozstrzygnięty Konkurs plastyczny „Moje skrzypce i ja”.
Na zakończenie warsztatów Pani Profesor skierowała słowa do rodziców uświadamiając im ich niezastąpioną rolę w edukacji muzycznej dzieci. Powiedziała też wiele ciepłych słów na temat naszej Szkoły i nauczycieli w niej uczących, a dla wszystkich uczniów przygotowała słodką niespodziankę.

/Maria Sobeńko/

Warsztaty skrzypcowe z Ewą Iwan