Koncert uczniów w Filharmonii Krakowskiej

8 kwietnia 2019 roku Salę Filharmonii Krakowskiej wypełniły rodziny i sympatycy Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce i Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdowie. Wśród gości był obecny także Pan Wiesław Dziedziński - Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej.
Koncert, którego wykonawcami byli uczniowie i nauczyciele współpracujących ze sobą szkół, był okazją do świętowania ważnych rocznic:
10-lecia działalności Publicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Gdowie,
200 rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki,
110 rocznicy urodzin i zarazem 50 rocznicy śmierci Grażyny Bacewicz,
25 rocznicy śmierci Witolda Lutosławskiego,
a także obchodzonej na początku roku szkolnego 2018/2019 - 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę i 40 rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową.

Ta ostatnia rocznica zainspirowała Leszka Wojtala do napisania utworu na chór i orkiestrę symfoniczną wg poematu Jana Pawła II „Tryptyk rzymski”, którego prawykonanie  miało miejsce podczas koncertu.
Kompozytor nawiązał do I i II części poematu, w którym czytamy:
„ (…) I tu właśnie u stóp tej przedziwnej sykstyńskiej polichromii (…)
Michał Anioł … ogarnia … widzeniem.
W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.
Kim jest On? (…) 
Ostateczna przejrzystość i światło.
Przejrzystość dziejów -
Przejrzystość sumień -
Potrzeba, aby … Michał Anioł uświadomił ludziom …
Omnia nuda et aperta sunt ante oculis Eius …”
(Wszystko odkryte i odsłonięte jest przed oczami Jego).

Koncert rozpoczęła Międzyszkolna Orkiestra Dęta pod dyr. Adama Czyżowskiego.
Orkiestrę, która działa od 2014 roku, tworzą uczniowie ZSM w Wieliczce i PSM I st. w Gdowie. Pracę orkiestry koordynuje Antoni Majerski.
Następnie wystąpili soliści, zespoły instrumentalne i zespoły rytmiczne.
Wielicką szkołę reprezentowali:
Maria Kolary z klasy fortepianu Izabeli Grzybek, która zachwyciła interpretacją „Bukolików” Witolda Lutosławskiego,
Patrycja Pustuła z klasy skrzypiec Anny Kozłowskiej i Marka Polańskiego (akompaniament: Tomasz Soczek), wykonując po mistrzowsku „Taniec słowiański” Grażyny Bacewicz,
znakomicie zgrane duo: Michał Pazgan (klasa skrzypiec Anny Kozłowskiej) i Judyta Pazgan (klasa fortepianu Agnieszki Korczyńskiej), 
kwintet dęty: Kamil Ulatowski, Leon Gawlik, Jan Gałoński (klasa trąbki Pawła Gajewskiego), Gabriela Kwiecińska, Michał Lorenc (klasa puzonu Arkadiusza Bały),
trio akordeonowe: Kacper Ćwiek, Jakub Polak razem ze swoim pedagogiem Oskarem Gutem,
oraz zespół rytmiczny prowadzony przez Joannę Marcisz w interpretacji ruchowej do „Oberka” Romualda Twardowskiego.
Ostatnim punktem programu była prezentacja Międzyszkolnej Orkiestry Symfonicznej oraz połączonych chórów, przygotowanych przez Izabelę Szotę i Elżbietę Gawryszewską, pod dyr. Adama Czyżowskiego. Pracę orkiestry, która istnieje od 2012 r. koordynują Jarosław Murzyn i Aleksandra Szota-Prószyńska.
Jest rzeczą oczywistą, że w Roku Stanisława Moniuszki nie mogło zabraknąć utworów kompozytora, twórcy polskiej opery narodowej i polskiej pieśni artystycznej. I właśnie pieśni „Chochlik” i „Postój piękna gołąbeczko” w opracowaniu Adama Czyżowskiego na chór i orkiestrę symfoniczną, wykonane brawurowo przez młodych artystów, zakończyły koncert, który zawsze stanowi wielkie wydarzenie i muzyczne święto dla całych społeczności szkolnych.   

/Izabela Szota - prowadzenie koncertu/

 

Zdjęcia