Majówka w Mołdawii i Rumunii

Aby uczcić 228 rocznicę Konstytucji 3 Maja, Dzień Polonii i Polaków zagranicą oraz 15 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, wielickie Stowarzyszenie Muzyczne Chór Camerata, działające pod patronatem Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce, odbyło artystyczne tournee pod hasłem "Polska pieśń dla rodaków".
Tym razem za cel podróży zespół pod dyr. Izabeli Szoty obrał Mołdawię i Rumunię. Camerata zaprosiła na to niezwykłe wydarzenie pianistkę Agnieszkę Korczyńską oraz Jadwigę Korab Chrzanowską - uczennicę Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce, uczącą się w klasie skrzypiec dra Marka Polańskiego.
1 maja w obecności Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Mołdawii dra hab. Bartłomieja Zdaniuka, na zaproszenie Stowarzyszenia "Dom Polski" w Bielcach (Bălți / Mołdawia) Camerata zaprezentowała muzykę polską. W programie koncertu obok pieśni patriotycznych i ludowych, znalazły się utwory Stanisława Moniuszki (200 rocznica urodzin kompozytora), Grażyny Bacewicz (110 rocznica urodzin i 50 rocznica śmierci kompozytorki), Fryderyka Chopina (170 rocznica śmierci kompozytora) i Jana Stefaniego (190 rocznica śmierci kompozytora i 225 rocznica wystawienia pierwszej polskiej opery narodowej).

Mołdawska publiczność mogła wsłuchać się w dźwięki muzyki Fryderyka Chopina (Agnieszka Korczyńska - fortepian) oraz "Oberka" Grażyny Bacewicz na skrzypce i fortepian w interpretacji Jadwigi Korab Chrzanowskiej i Agnieszki Korczyńskiej.
Ambasador RP w Republice Mołdawii wyraził wdzięczność „za wzruszający występ upamiętniający 15 rocznicę powrotu Polski do rodziny wolnych narodów oraz za pokrzepienie serc besarabskich Polaków”. Podobnie Mołdawska Polonia z wielkim wzruszeniem dziękowała „za odrobinę polskości w kraju Hospodarstwa Mołdawskiego”.
Kolejne koncerty miały miejsce 2 maja w Kościele Polskim w Bielcach (Mołdawia), 3 maja w Kościele Polskim w Kaczyce (Rumunia) oraz 5 maja w Katedrze Wniebowzięcia NMP w Satu Mare (Rumunia).
Podróż po Mołdawii i Rumunii to nie tylko koncerty muzyki polskiej, to także wzruszające spotkania z Polonią i Polakami, podziwianie krajobrazów Bukowiny oraz czarownych monastyrów, to także poznawanie pięknej, choć niejednokrotnie trudnej historii naszego narodu, którego ślady można odnaleźć wszędzie. Nasuwa się więc refleksja, poparta jakże aktualnymi słowami pieśni: „Gdzie bądź się spotkamy, spotkamy się przecie, zawsze Polakami, chociaż w innym świecie”.  

 

Zdjęcia