Spektakl "Wiano św. Kingi"

SPEKTAKL TEATRALNO-MUZYCZNY WIANO ŚWIĘTEJ KINGI

23 lipca 2021 r. w ramach obchodów Dni św. Kingi w wielickiej Mediatece zaprezentowano sfilmowany spektakl teatralno-muzyczny Wiano świętej Kingi. Pokaz był zwieńczeniem intensywnej pracy uczniów i nauczycieli w ciągu drugiego semestru, znacznie utrudnionego przez pandemię i zawieszenie zajęć stacjonarnych w szkołach.
Uczniowie wcielili się w bohaterów rodem z XIII w. W przedstawieniu ujrzeliśmy zatem księżną Kingę, jej ojca – króla Węgier, księcia Bolesława – męża świętej, a także damy dworu, posłów oraz górników.

Zamysłem pomysłodawczyni projektu (Anna Taboła) spektakl miał być okazją do szerokiego zaprezentowania wszystkich aspektów działalności Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce. Muzyka odgrywa w nim zatem szczególnie istotną rolę. Obok utworów czysto instrumentalnych, w spektaklu obecny jest śpiew oraz taniec, doskonale współgrający z atmosferą książęcego wesela. Niemałym wyzwaniem dla uczniów i uczennic były sceny teatralne, wymagające od nich wnikliwego wejścia w graną postać, w jej emocje i uczucia, przy zachowaniu dbałości o zasady etykiety i sposobu wysławiania się charakterystycznego dla średniowiecznego dworu. Podczas prób uczniowie wielokrotnie powtarzali swoje kwestie, czasem nawet tylko pojedyncze słowa, aby zrozumieć o jaką emocję chodzi, a następnie spróbować się do niej zbliżyć w czasie rzeczywistej interakcji.

Atmosferę dawnych czasów podkreśliły historyczne stroje oraz miejsca, w których spektakl został nagrany. Zabytkowe wnętrze sali gotyckiej w Muzeum Żup Krakowskich, aula i klatka schodowa z pięknym witrażem w Sztygarówce, a także przestrzenie na zewnątrz tych budynków przeniosły młodych artystów w legendarne czasy, do których odwołuje się spektakl.

Mamy nadzieję, że dobrze znana historia sprowadzenia soli do Wieliczki przez świętą Kingę, za sprawą naszych uczniów stała się wszystkim bliższa – tak w aspekcie historycznym, jak i rodzimym. Wszak to część naszej wielickiej historii…

/Anna Taboła/

 

Zdjęcia