Warsztaty z Prof. Andrzejem Tatarskim

25 marca 2019 r. w Auli Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce gościliśmy wybitnego pianistę i pedagoga, Profesora Andrzeja Tatarskiego z Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, który prowadził warsztaty pianistyczne dla pedagogów i uczniów oraz seminarium  zatytułowane: „Ignacy Jan Paderewski – pianista, kompozytor i mąż stanu”.

Koordynacją przedsięwzięcia zajmowały się pianistki - Panie Izabela Grzybek oraz Izabela Seweryn.
W warsztatach uczestniczyli uczniowie i pedagodzy Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce oraz nauczyciele krakowskich szkół (Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Bronisława Rutkowskiego, Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego) oraz Szkoły Muzycznej I stopnia w Świątnikach Górnych.

Uczniowie uczestniczący w warsztatach:
Alicja Rucińska i Emilia Rzyman z klasy fortepianu Izabeli Grzybek,
Hanna Stan i Julia Huczek z klasy fortepianu Izabeli Seweryn,
Emilia Kuroń z klasy fortepianu Pauliny Tkaczyk,
Jan Kadłubowski z klasy fortepianu Sandry Delong-Kiełbińskiej,
Judyta Pazgan i Natalia Spicha z klasy fortepianu Agnieszki Korczyńskiej,
Karolina Rudkowska z klasy fortepianu Marty Polańskiej,
Agnieszka Celewicz z klasy fortepianu Grażyny Hesko-Kołodzińskiej,
Barbara Ruda z klasy fortepianu Jacka Bylicy.

Repertuar warsztatów obejmował utwory pochodzące z różnych epok, od baroku do  muzyki współczesnej. Profesor Tatarski podczas warsztatów analizował wybrane zagadnienia techniczno-interpretacyjne, odnosząc się do praktyk wykonawczych poszczególnych kompozytorów. Jego ogromne doświadczenie oraz ciepłe podejście do młodych adeptów sztuki pianistycznej sprawiły, że nawiązał z nimi znakomity kontakt. Praca nad utworami przebiegła wielokierunkowo, obejmując metody poglądowe, ćwiczenia techniczne, a także analizę interpretacyjną pod kątem stylistyki wykonywanych utworów. Pedagodzy mieli okazję do skonfrontowania szerokiego zakresu problemów dydaktycznych poruszanych podczas warsztatów, a w szczególności określenia wpływu edukacji muzycznej na funkcjonowanie i ogólny rozwój ucznia.

Najbardziej wyczekiwanym momentem był wieczorny koncert Profesora połączony z wykładem na temat życia i twórczości Ignacego Jana Paderewskiego. Wydarzenie to rozpoczęła Izabela Seweryn, która w imieniu Pani Dyrektor Izabeli Szoty przedstawiła Prof. Andrzeja Tatarskiego licznie zgromadzonej publiczności.

Artysta w 1968 ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie Olgi Ilwickiej-Dąbrowskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. W latach 1969-70 przebywał  w Paryżu na stypendium Rządu Francuskiego, kształcąc się pod kierunkiem Vlado Perlemutera. Koncertował jako solista i kameralista w wielu krajach Europy oraz w Turcji, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej, na Jamajce i Kubie. Dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich (m.in.: Jana Astriaba, Jerzego Bauera, Mirosława Bukowskiego, Andrzeja Cwojdzińskiego, Zygmunta Mycielskiego, Witolda Szalonka), a także nagrań archiwalnych dla radiofonii polskich i zagranicznych, nagrań telewizyjnych i filmowych oraz płytowych. Bierze udział w pracach jury ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz muzyki kameralnej (Międzynarodowy Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych w Białymstoku, Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie), prowadzi kursy mistrzowskie (m.in. na Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku, Muzyki Fortepianowej XX wieku w Bystrzycy Kłodzkiej, Muzyki Kameralnej w Weikersheim w Niemczech, Międzynarodowym Kursie Muzyki Fortepianowej w Karvinie w Czechach). Prowadzi seminaria na temat interpretacji muzyki XX wieku, kameralistyki fortepianowej oraz kształcenia umiejętności czytania nut a’ vista (Kraków, Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Rzeszów, Poznań, Tarnów).
Andrzej Tatarski prowadził klasę fortepianu w Katedrze Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1989 otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego. Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Medalem Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne.

Na seminarium złożyły się utwory Paderewskiego przeplatane fragmentami listów kompozytora, opisujących jego znamienitą twórczość oraz działalność polityczną, a także artystyczną osobowość wielkiego Polaka i jego stosunek do sztuki i pracy.
Lekcje z uczniami naszej Szkoły sprawiły Profesorowi dużą przyjemność, chwalił ich zapał i umiejętności, doceniając również zaangażowanie nauczycieli. Czekamy na kolejne warsztaty.

/Izabela Seweryn/

 

 

Zdjęcia